Senátor Valenta: Paušální daň ano, ale zároveň je třeba zrušit papírování

Ministerstvo financí údajně pracuje na novém modelu zdanění pro živnostníky. Podle ministerských úředníků prý platí malé daně a často se jejich placení vyhýbají „daňovou optimalizací“. Proto uvažuje o zavedení paušální daně, kterou by živnostník platil předem a její výše by nebyla závislá na dosažených výnosech a nákladech.

V podstatě by tam ministerstvo Andreje Babiše vrátilo naši zemi před rok 2009, do doby, kdy živnostníci museli platit minimální daň i v případě, že nedosáhli žádného zisku. Při současné byrokratické zátěži každého podnikatele je to podle mne smrtelný koktejl, který by vedl k zániku tisíců živností.

Já bych však měl jiný nápad. Ať vláda zavede paušální daň, nastaví její rozumnou výši s ohledem na obor i místo podnikání a zároveň zruší veškerou evidenci a administrativu, kterou je podnikatel dnes povinen vykonávat. Velmi jednoduchý model. Malý živnostník v lokalitě s vysokou nezaměstnaností by státu ročně zaplatil třeba 10 tisíc Kč a celý rok by neuviděl jediné lejstro nebo jediného úředníka.

To by se pak podnikalo! To by se pak rozvíjeli drobné služby! To by se vracela řemesla na venkov! To vzniklo nových pracovních příležitostí! Jenže to dnešní vláda nechce.

Po malých šlape a zároveň nahrává velkým. Sama chce mít prst na spoušti a určovat, co se smí a co už ne. Ale věřím, že se nám postupně podaří tento trend zastavit a vrátit naší zemi třeba právě k jejím prvorepublikovým kořenům postavených na šikovnosti našich živnostníků a řemeslníků.

Ivo Valenta
slovácký senátor