Věřím voličům, že neuvěří novodobým soudruhům s estébáckými manýry

Jeden se nestačí divit. Tak sociální demokraté prohlašují, že chtějí být garancí toho, že stát nebude buzerovat lid. Ano, čtete správně. To jsou tvrzení nejsilnější vládní strany, která po čtyřech letech za sebou zanechala nejvíce nesmyslných regulací v novodobé historii naší země. Tolik šmírování, pokutování a likvidačních nařízení jsme měli snad naposledy za komunismu. Ale vlastně, co se divím. Je před volbami a tak je třeba opět naslibovat, distancovat se od minulosti a hodit vinu na někoho jiného.

A nejde jen o „buzerování“ občanů naší země, před kterým nás chce sociální demokracie ochránit. Světe div se, na přetřes se dostává také protikuřácký zákon, který začal platit teprve před pár týdny. Vládní představitelé ho s velkou pompou na konci května uváděli v život a teď ti stejní lidé mluví o tom, že to možná přepískli a že je třeba začít diskutovat o změnách.

Tak tomu říkám ukázkové pokrytectví. Naše vláda nejdříve vše zakáže a zreguluje, aby se před volbami jakože chytla za nos, když cítí, že by jí voliči mohli vystavit účet a tato dřívější rozhodnutí by mohla uškodit v nadcházejících volbách. Voliče se snaží uchlácholit a vnutit nespokojencům naději, že to tak nemysleli a že když dostanou znovu šanci, tak že své chyby napraví.

Takový přístup však musíme společně odmítnout. Je totiž nedůstojný vůči všem voličům, ze kterých takoví politici dělají opravdové hlupáky. Ti podle mého soudu mají úplně jasno v tom, čím dnešní vláda přispěla ke spokojeným životům nás všech. Téměř v ničem, pouze se vezla na vlně ekonomické prosperity, která byla clonou, za kterou se schovala většina vládních experimentů a pokusí omezit soukromí a svobodu každého z nás.

Na druhou stranu je pravda, že někteří sociální demokraté otevřeně mluví o svých představách o třídním boji a likvidaci živnostenského podnikání. Kde jsou ty časy, kdy jsme od ministrů slyšeli, že živnostníci jsou paraziti a že malé firmy jsou k ničemu. Kde jsou ty časy, kdy odborářští bossové mluvili o tom, že živnostníci by měli mít právo jen na třetinovou sádru.

Teď viditelně přituhuje. Druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu Milan Štěch dokonce přišel s revolučním nápadem, jak vyřešit chybějící pracovní kapacity ve velkých továrnách a montovnách postavených ze státních dotací a subvencí. Navrhl totiž zvýšit zdanění pro všechny živnostníky, které by tak vedlo k ukončení jejich podnikání a jejich nutnosti nechat se zaměstnat právě v nějaké továrně. Třešničkou na dortu pak bylo jeho naléhání, že by se do třídního boje proti živnostníkům měli zapojit všichni občané. Každého „psudopodnikatele“ by měli totiž nahlásit úředníkům a poštvat na něj všemožné kontroly a inspektory, kteří jsou vybaveny nevídanými kompetencemi s možnostmi udělovat doslova likvidační pokuty.

To jsme to opravdu dopracovali. Úplně se vytratila snaha chránit svobodu a soukromí. Úplně se vytratily ideály, po kterých jsme všichni volali během Sametové revoluce. K moci se opět derou novodobí soudruzi s jejich estébáckými manýry. Já však věřím, že jim další rozpínání jejich chapadel společně nedovolíme a při podzimních parlamentních volbách vyšleme jasný vzkaz, že nechceme své děti vychovávat v novodobé diktatuře a regulokracii.

Ivo Valenta
slovácký senátor