Senátor Valenta: Nechápu, proč zákon zakazuje kouřit také na zahrádkách

Celý protikuřácký zákon stojí za starou bačkoru. Nejenže nařídil zákaz kouření ve všech hospodách a každého hospodského udělal odpovědného za všechno, co spáchají jeho zákazníci, navíc podle všeho zakázal kouřit také na některých zahrádkách.

Na základě mnohých dotazů jsem nechal prověřit to, jak je to s kouřením na zahrádkách a atriích, které mají střechu nebo jsou zakryty jiným způsobem. A bohužel verdikt je takový, že všech prostory, které jsou trvale zastřešeny, jsou tzv. vnitřním prostorem, kde je kouření zakázáno. Kouřit je tak podle nového a zcela zbytečného zákona možné jen na zahrádkách se slunečníky nebo mobilní střechou, která se dá stáhnout. No rozumíte tomu nesmyslu a byrokracii? Já tedy vůbec.

Kdybych byl hospodským, tak bych se pokusil zachránit možnost kouření alespoň na zahrádkách tak, že bych prohlásil svoji zahrádku s pergolou za tzv. dočasnou stavbu a v tomto smyslu požádal stavební úřad o změnu. Dočasná stavbu totiž není stavbou ve smyslu stavebního zákona, takže není ani tzv. vnitřním prostorem, ve kterém je zakázáno kouřit.

Rád bych však věřil tomu, že po podzimních volbách se nám podaří společně se Stranou soukromníků zrušit tento nesmyslný zákaz a ukončíme tuto tragickou likvidaci venkovských hospoda a malých živnostníků.

Ivo Valenta
slovácký senátor